Aeroporti i jep 7500 dollarë rrogë mujore një qeni

Shpërndaje

Një aeroport ka paguar 7.500 dollarë për punonjësin e saj më të fundit. Dhe ky ndodh që të jetë një qen.

Aeroporti i Yeager në Charleston të Virxhinias Perëndimore në SHBA, punësoi qenin 18 muajsh, i cili do të trajnohet për të ndjekur zogjtë jashtë pistës. Por, pse duhet të ndiqen zogjtë?

Sepse zogjtë që fluturojnë në motorë të avionit mund të shkaktojnë probleme serioze si për shpendët edhe për aeroplanin.

Vitin e kaluar një aeroplan japonez i nisur për në Nju Jork bëri ulje emergjente në Tokio pasi piloti raportoi për një zog në motor gjatë ngritjes.

“Çdo aeroport ka probleme me sulmet e shpendëve dhe kafshë të egra në aeroport”, thotë Nick Keller, asistent drejtor në Yeager.

“Është një rrezik i madh për sigurinë, kështu që një qen mund të jetë një grabitqar i vërtetë. Ajo do të mbajë zogjtë, dre, kojotat dhe lepujt larg nga aeroportit”, tha ai./tesheshi.com/

Loading...