Çfarë po ndodh?! Nëndetëset britanike zhvendosen në rrezen raketore të Sirisë

Shpërndaje

Nëndetëset britanike janë zhvendosur brenda rrezes raketore të Sirisë, në kohën kur Theresa May është drejt vendimit për ndërhyrje ushtarake, pas sulmit të tmerrshëm kimik në Douma.

Kryeministrja e Britanisë së Madhe ka urdhëruar që nëndetëset të vendosen në rrezen e forcave të Bashar al-Assad, raporton “The Telegraph”.

Vendimi i May vjen në mes të tensioneve në rritje, ku presidenti amerikan Donald Trump ka premtuar se “raketat janë duke ardhur” dhe paralajmëroi aleatin e Sirisë, Rusinë që nuk do të jenë në gjendje t’i rrëzojnë ato.

May besohet të ketë hedhur poshtë udhëheqësin e punës Jeremy Corbyn duke vendosur privatisht të injorojë kërkesën e tij për miratim parlamentar përpara çdo grevë

Megjithatë, ajo nuk mendohet të ketë vendosur plotësisht për t’u bashkuar me ndërhyrje të mundshme ushtarake, e cila mund të fillojë që nesër mbrëma.

Loading...