Gjermani, gatuhet pica me më shumë djathë në botë (Video)

Shpërndaje

Një restorant në Gjermani arriti të hyj në Librin e Rekordeve Guinness pasi kuzhinierët gatuan të ashtuquajturën pica me më shumë djathë në botë. Zyrtarët e Librit të Rekordeve Botërore ndoqën nga afër të gjithë procesin e gatimit dhe bënë matjet me përputhshmëri. Pica Centoundici Formaggi apo Pica 111 djathërat ka plot 288.6 gramë djathë, mes të cilëve Rokuefort, Rebloçon, Pecorino, Mozzarella dhe Parmesan. Diametri i picës ishte 30.5 centimetra. Fatkeqësisht, kjo picë u bë vetëm për të thyer rekordin dhe nuk mund të porositet nga klientët.

Loading...