Izraeli për bombardimet në Siri: Trump i tregoi Assadit ku qëndron vija e kuqe

Shpërndaje

Sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Siri kanë zbatuar një vijë të kuqe të vendosur për presidentin Bashar al-Assad për përdorimin e armëve kimike, tha një zyrtar izraelit të shtunën.

“Vitin e kaluar, Presidenti Trump bëri të qartë se përdorimi i armëve kimike kalon një vijë të kuqe. Sonte, nën udhëheqjen amerikane, Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar e zbatuan atë rresht”, tha zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti, shkruan Reuters, transmeton Express.

“Siria vazhdon të angazhohet dhe të sigurojë një bazë për veprime vrasëse, duke përfshirë ato të Iranit, që vënë në rrezik rrezikun e territorit të saj, forcat e saj dhe udhëheqjen e saj”, tha zyrtari.

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë nisur sulmin e tyre në Siri. Ky sulm ishte paralajmëruar nga blloku perëndimor. Sulmi vjen pas sulmit të dyshuar kimik në Siri.

Loading...