May e bindur se raketat kanë degraduar armët kimike të Assadit

Shpërndaje

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca kanë kryer sulme ajrore ndaj caqeve ku dyshohet për armë kimike të regjimit të presidentit sirian, Bashar al-Assad.
Kryeministrja britanike, Theresa May është e bindur në suksesin e këtyre sulmeve, raporton The Indepedent.

Britania e Madhe pohon se raketa “shumë të suksesshme” kanë degraduar armët kimike të Assad-it.

Sulmin në Douma, May e quajti si të egër dhe të neveritshëm, duke shtuar se beson në suksesin e këtij aksioni ushtarak të perëndimit. Ajo ka shtuar se shpreson që këto sulme do të dërgojnë mesazh te të tjerët, përveç Sirisë, në lidhje me përdorimin e armëve kimike.

Operacioni nga tre aleatët erdhi mëngjesin e hershëm të së shtunës, pas atij që dyshohet të jetë sulm kimik në Siri.

Loading...