Mediat ruse, u thonë qytetarëve të grumbullojnë ushqim nëpër strehimore, lufta është afër

Shpërndaje

Një stacion televiziv shtetëror rus u dhënë këshilla njerëzve se çfarë ushqimi duhet të sigurojnë me vete në strehimore të bombave pasi frika rritet rreth fillimit të Luftës së Tretë Botërore.

Rusia-24 në pronësi të Kremlinit shumë duke përhapur panike me lajmet e saj për mundësinë e fillimit të një lufte të madhe.

Ajo i ka këshilluar ruset që pos sigurimit të ushqimit ata duhet të kenë me vete edhe jod për të mbrojtur veten nga rrezatimi.

Paralajmërimet vijnë pasi kriza mbi situatën në Siri vazhdon të thellohet. Prezantuesit u thanë njerëzve se duhet të shmangin makaronat gjithashtu edhe çokollatën dhe ëmbëlsirat mbi tokë.

“Furnizimi me ushqim për fundin e botës përfshin shumë sende, por ideja kryesore pas paketimit të një stoku emergjence është më pak ëmbëlsira, më shumë ujë. Shikuesve u është thënë të mbushin orizin – mund të ruhet deri në tetë vjet, bollgur për tre deri në shtatë vjet. Natyrisht, ju mund të mbijetoni në mish të konservuar për një kohë të gjatë – deri në pesë vjet, ndërsa peshku i konservuar vazhdon jo më shumë se dy vjet”, janë një ndër këshillat e televizionit rus.

Loading...