Showbiz

Nebiu, babai i Dafina Zeqirit: Ajo me refuzon!

Shpërndaje

Rrefimi rreqethes i Nebiut, babait te kengetares Dafina Zeqiri: Ma mori ish-gruaja kur isha ne burg

StictyBanner mes postimeve mobil
“Dafinen nuk e kam takuar qe kur ishte 2 vjec, ajo me refuzon”

Historia qe do zbulojme ne vazhdim, nuk ka te beje me emisionin ”Njerez te humbur”, por ajo eshte nje ngjarje e cila pas vetes ka plot 22 vite.

Tentativat e nje babai per te takuar te bijen, te cilen ia kane larguar nga shtepia ne moshen 2-vjecare. Nje takim i pamundur i nje babai qe ende e ka zemren te djegur qe nuk po mund te komunikoje me vajzen e tij.

Nje pamundesi apo nje mungese e shansit per ta takuar, kjo nuk dihet.

Nebih Bajraktari eshte i ati i kengetares se njohur Dafina Zeqiri, e cila qe nga mosha 2-vjecare kur eshte larguar nga shtepia e saj me te emen, nuk e ka takuar te atin.

Ajo me te emen kishin braktisur Kosoven duke u vendosur ne Suedi, ndersa Nebihu kishte ngelur ne Kosove pasi ishte i burgosur nga Policia serbe e me pas ka qene pjesetar aktiv ne lufte.

Ai jeton sot me familjen dhe 5 femijet e tij, ndersa ka dhe nje mesazh per Dafinen, qe te takohet vetem nje ore me te dhe t’i tregoje gjithe te verteten sic ia ka treguar motres se saj, Beses.

Ne vazhdim lexoni kete rrefim rreqethes…

Na trego pak per femijerine e Dafines, cfare femije ka qene dhe ne cilen moshe e kane larguar nga ju?

Aq sa mundem, ndonese nuk kam asnje fshehtesi, do doja qe te mos i shkaktoj asnje te keqe vajzes. E vogel ka qene shume aktive, femije i vecante, Besa ka qene me e urte, kurse Dafina me “agresive”.

Une jam i ati i Dafina dhe Besa Zeqirit, ato kane mbiemrin e nenes per arsye se nena e tyre eshte larguar nga une dhe me vone mori edhe dy vajzat, Dafinen dhe Besen.

Ato jane larguar nga une ne moshen dyvjecare.

Sa kohe keni qene ne martese me te emen e Dafines?

Kam qene 4 vite.

I kujtoni ju vetem ato 2 vitet e para qe keni qene bashke, po pastaj pse vendosi ish-bashkeshortja juaj t’ju ndaje me vajzat?

Per arsye interesi me shume sesa dashurie, ndaj vajzave te veta. Ajo ka ikur ne Suedi, kurse une ate kohe jam burgosur.

Nena e Dafines ka punuar ne Gjykaten e Qarkut ne Prishtine, kishte mundesi te bente gjithcka qe deshironte.

Ke pasur mall per vajzat, kur i ke takuar ato per here te fundit?

Nuk di si ta pershkruaj mallin ndaj femijeve qe i desha dhe i pagezova, Dafina dhe Besa.

Besen une e kam takuar pas 21 vitesh, mund te shihni dhe foton ne profilin tim, ai takim ishte gezimi me i madh i jetes sime pas clirimit te Kosoves, qe edhe une isha pjese e saj ne vitin 1998.

Po tani cili eshte raporti juaj me vajzat, vecanerisht me Dafinen?

Me Dafinen nuk jam takuar asnjehere, kam tentuar disa here por nuk kam pasur sukses. Kurse me Besen jam takuar ne momentin kur e ema e saj e largoi nga apartamenti dhe e hodhi ne rruge.

Kishte ngelur pa te holla dhe pa rroba dimri dhe per fatin tim nje shoqe i kishte thene pse nuk i kerkon ndihme babait tend, ndoshta nuk eshte dhe ai si mamaja.

Keshtu qe une menjehere udhetova drejt Suedise dhe i ofrova ndihme dhe deri tani po kalojme shume mire bashke.

Besa ka probleme me te emen per shkak se takohet me mua, ajo nuk do qe vajza te mbaje kontakt me mua, por sidoqofte te gjitha te keqijat them se jane zbuluar e Dafina nuk e di deri kur do te mbaje kete qendrim.

Ish-bashkeshortja juaj jua ka marre me dhune vajzat?

Melihatja i ka marre vajzat ne te njejten dite kur une jam arrestuar nga policia.

Cilat kane qene tentativat tuaja per te takuar Dafinen, nuk ka dashur ajo te takohet?
Kam tentuar permes nje shoqeje te saj, ajo eshte mjeke me profesion, kurse bashkeshorti i saj eshte kryekameraman ne RTV21.

Kam pire kafe me ta dhe ua kam shpjeguar te gjitha si ka ndodhur dhe kam kerkuar qe te kem nje takim e t’ia tregoj te verteten, por nuk kam pasur sukses.

Madje kam qene ne nje mbremje ne Gjermani, i dola perpara, por ajo eshte larguar menjehere nga skena e keshtu edhe kjo tentative deshtoi.

Sikur ta lexoje ajo kete interviste, cfare mesazhi do i kishit dhene?

Kisha nje lutje, qe vetem nje ore te takohem me te dhe te bisedoj qe t’ia tregoj te verteten.

Jam nje baba qe e dua shume, sikur te ishte e mundur do te beja gjithcka qe eshte e mundur dhe e ndershme vetem qe ta dije te verteten sikur motra e saj, Besa.

Po Besa tani jeton me ju bashke?

Jo, ajo ka shtetesine suedeze dhe jeton atje, tani eshte punesuar, jeton vetem, por kontaktojme shume shpesh me njeri-tjetrin.

Si e shihni karrieren e Dafines si kengetare, si e keni pritur lajmin qe ajo po merret me muzike?

Sigurisht qe e kam pritur me shume kenaqesi, per here te pare e kam pare ne nje emision ku ajo ka interpretuar kengen e pare ne Suedi.

I kam thene bashkeshortes sime, sikur po me duket e njohur kjo vajza, e nderkohe papritur i del emri poshte ne titra Dafina Zeqiri, ky ka qene takimi i pare permes televizionit.

Tashme jeni i martuar e pervec Beses e Dafines, keni edhe femije te tjere dhe nje familje sigurisht?

Jam i martuar, kam 5 femije, plus Besa e Dafina. Jetoj shume mire, jam veteran i luftes, kam arritur te ndertoj shtepine time ne Ferizaj, kurse femijen me te vogel e kam 14 vjec.

Po kur lexon artikuj mbi jeten private te Dafines te prekin?

Me prekin shume, ne zemer kam dhimbje e ne shpirt, jam munduar qe ta ndihmoj sa ka qene ne lidhje me Krenarin.

Kam pasur shume here kontakt me te atin e Krenarit, une dhe bashkeshortja ime kemi biseduar shume gjera me Sadikun, me ka njoftuar per te gjitha qe kane ndodhur.

Mes Dafines dhe nenes se saj ka pasur shume probleme me prinderit e Krenarit, por aq sa kam mundur kam bere. Me e keqja eshte se kur babai i Krenarit i kishte thene Dafines pse nuk takohesh me babain tend, ajo kishte ikur pa i kthyer pergjigje.

Loading...