Bota

Pas bombardimeve të SHBA’së, Bashar Al-Assad merr përkrahje nga një aleat i madh

Shpërndaje

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, një aleat i madh i Bashar al-Assad, dënoi sulmet ajrore të së shtunës në Siri, duke përshkruar udhëheqësit e tre vendeve të përfshira në sulm si kriminelë.

“Unë deklaroj qartë se presidenti amerikan, presidenti francez dhe kryeministri britanik janë kriminelë dhe kanë kryer një krim,” tha ai të shtunën, njoftuan agjencitë shtetërore.
Ministria e Jashtme e Teheranit gjithashtu tha në një deklaratë se “agresioni është një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare dhe mosrespektimi i së drejtës së Sirisë për sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial”, njoftoi media iraniane.
“Bazuar në rregullat fetare, ligjore dhe etike, Irani kundërshton çdo përdorim të armëve kimike, por në të njëjtën kohë kundërshton dhe dënon me forcë arsyetime për të pushtuar një vend të pavarur”, tha deklarata e ministrisë së jashtme.

“Nuk ka dyshim se SHBA dhe aleatët e saj që janë angazhuar në një ndërhyrje ushtarake në Siri pa asnjë dokument të arsyetuar dhe para ndonjë raporti përfundimtar të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCË), dhe kanë menduar veten si polici dhe gjykatës botëror, janë përgjegjës për pasojat rajonale dhe ndërkombëtare të aventurës, dhe duhet të mbahen përgjegjës, “tha ai.

Irani, i cili ka mbështetur Asadin që nga fillimi i konfliktit, i ka dhënë qeverisë siriane mbështetje të rëndësishme në terren, falë një kombinimi të luftëtarëve të Hezbollahut, vullnetarëve Shia nga të gjithë Lindjen e Mesme dhe Gardës së vet Revolucionare.

Këshilltari i lartë i Khameneit për politikën e jashtme, Ali Akbar Velayati, u takua me Asadin në Damask para sulmeve ajrore, duke përsëritur mbështetjen e Teheranit, duke thënë se Irani do të qëndrojë pranë qeverisë siriane në asnjë rrethanë në kundërshtim me hakmarrjen perëndimore.

Loading...