Rajoni

Profesori amerikan: Beogradi e di kush e ka vrarë Ivanoviçin

Shpërndaje

Profesori i Universitetit “Jones Hopkins” Edward Joseph beson se për autoritetet amerikane “konflikti i ngrirë në Kosovë nuk është një zgjidhje sepse prodhon vetëm konflikte shtesë”.

Ai tha se konflikti i ngrirë e “pengon Serbinë për të përmbushur qëllimin e saj – për t’u bërë një anëtar i BE-së”, duke theksuar se “çelësi i sigurisë ndodhet në Beograd.”

Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, i cili ka folur në rolin e ekspertit për Ballkanin, thotë se “dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës, e cila çon në BE padyshim nuk funksionon, dhe status quos në Kosovë nuk është e qëndrueshme dhe mund të çojë në incidente të mëtejshme.”

Ai gjithashtu vlerëson se “anëtarësimi i mundshëm i Kosovës në OKB varet gjithashtu nga Serbia, edhe pse njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është vendimtare”, raporton “b92”

“Nëse Beogradi arrin në mirëkuptim të plotë me Prishtinën për statusin e fqinjit të saj, besoj se Moska dhe Pekini do të zvogëlojnë kundërshtimin e tyre. Natyrisht, ne nuk e dimë me siguri… Por unë jam i sigurt se çelësi është në Beograd. Presidenti Vuçiq shkroi në një artikull një vit më parë: se është koha që serbët të ndalojnë me iluzione dhe të pranojnë realitetin e Kosovës,” tha Jozeph.

I pyetur nëse Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo dhe këshilltari i ri i sigurimit kombëtar, John Bolton, miratuan një qasje të re për administratën e Serbisë, Jozefi përgjigjet se kjo është e mundur “vetëm në interes të rritjes për ndikimin rus”, ndërkohë që “politika ndaj Kosovës do të mbetet e njëjtë”.

“Mendoj se askush në Serbi nuk duhet të presë që do të ketë ndryshime dramatike në politikën amerikane. Në Uashington ekziston një konsensus për dy fakte: se Kosova është e pavarur dhe se serbët që jetojnë atje kanë të drejtat e tyre. Si dhe nevojën për të mbrojtur të drejtat e serbëve, si në veri dhe në jug të Ibrit”, tha Jozeph.
Ai gjithashtu thotë se është “i prirur të besojë se autoritetet në Beograd e dinë se kush e vrau Oliver Ivanoviqin”.

Loading...