Bota

Rusia thirr mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB’së pas sulmeve në Siri

Shpërndaje

“Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kanë goditur faqet civile dhe ushtarake në Siri, në shkelje të Kartës së OKB-së dhe të drejtën ndërkombëtare”, tha presidenti rus Vladimir Putin, në përgjigje të ndërhyrjes SHBA-francez-britanik në Siri. Për këtë, Putin tha se Rusia ka thirrur mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB’së
“Me këto veprime, Uashingtoni inkurajon vetëm një valë të re të azilkërkuesve nga Siria dhe rajoni i tërë”, thotë udhëheqësi rus.

Presidenti rus gjithashtu theksoi se Uashingtoni po nxit terrorizmin me veprimet e saj dhe po i sjell vuajtje qytetarëve të Sirisë.

Putin tha se përshkallëzimi aktual rreth Sirisë ka një ndikim shkatërrues në të gjithë sistemin e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Putin tha se Rusia ka thirrur një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për veprimet agresive të SHBA-ve dhe aleatëve të saj në Siri.

Shtetet e Bashkuara, së bashku me Francën dhe Britaninë e Madhe, filluan një operacion ushtarak kundër Sirisë, rreth orës 3:55 në kohën e Evropës Qendrore.

Pak minuta para sulmit në Siri, BBC dhe media amerikane njoftuan se presidenti amerikan Donald Trump ka aprovuar sulme ushtarake ndaj objektivave në Siri

Sipas raportimeve nga mediat ndërkombëtare, deri tani janë hedhur mbi Siri rreth 100 raketa.

Loading...