Kuriozitete

Transformimi i pabesueshëm i anijes, e cila tani është një hotel me pesë yje në Dubai (Foto)

Shpërndaje

Ajo dikur ishte një vend prestigjioz në valët e oqeanit, ku mbretëritë dhe të famshëm do të kalonin pushimet.

Por fotografi të reja kanë zbuluar fazën e parë të transformimit të QE2, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, i cili tani është një hotel lundrues në Dubai.

Anija, e cila ka një histori që zgjat pesë dekada, tani është ankoruar përgjithmonë në Mina Rashid, ku disa nga restorantet e saj të rinovuara, akomodimet dhe argëtimet do të zbulohen më 18 prill.

QE2 u ble nga hotelet CFC – pjesë e Porteve të Qeverisë së Dubait, Korporatës Doganore dhe Zonave të Lira – të cilat më pas i dhanë anijeve një “riparim”. Ajo ishte në pronësi të mëparshme nga Cunard.

Anija është restauruar në lavdinë e saj të mëparshme, me karakteristikat më të dashura të dizajnit të brendshëm – duke përfshirë mobiljet e saj të periudhës, pikturat e famshme dhe relikte të famshme – të ruajtura.

Dritaret origjinale do të kujtojnë mysafirët e aventurave të saj detare dhe një numër i restoranteve të saj origjinale kanë ruajtur të njëjtët emra dhe dekor.

Ndërkohë duke ruajtur gjerësisht elementet e saj autentike, QE2 ka qenë gjithashtu e pajisur plotësisht me të gjithë teknologjinë më të fundit.

Suitat mbretërore janë përshkruar si perlë në kurorën e QE2 të ri, dhe ofrojnë një verandë private, dhomë konservatore dhe ngrënie – përveç një dhomë gjumi luksoze.

Loading...