Bota

Ushtria ruse: U asgjësuan 71 nga 103 raketat e nisura nga SHBA-të dhe aleatët

Shpërndaje

Ushtria ruse ka pohuar se mbrojtja ajrore e Sirisë, të cilët kanë një sistem anti-avion i furnizuar me të cilën rusët janë të furnizuar prej tre dekadash, ka shkatërruar 71 nga 103 të hedhura nga SHBA dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca.

Ndërsa filluan të dalin më shumë detaje rreth objektivave të vendeve nga sulmet e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, gjenerali i ushtrisë rusë, Sergej Rudskoi, tha se sulmet nuk kishin shkaktuar viktima dhe se objektet ushtarake siriane pësuan vetëm pak dëme, shkruan The Guardian.

Megjithëse nuk është e mundur për të verifikuar pretendimet, Moska thotë se ka një sistem me të cilin ka furnizuar regjimin sirian, është tipi i avionit të shkurtër “Pantsir S-1”, i cili ka një aftësi anti-raketore.

Rusia tha se këshilltarët e saj kishin kaluar 18 muajt e fundit “duke rindërtuar tërësisht” sistemin ajror të mbrojtjes ajrore dhe tha se numri i lartë i raketave fliste për “efektivitetin e lartë të ushtrisë në Siri dhe trajnimin e shkëlqyer të ushtarëve sirianë të përgatitur nga specialistët tanë “.
Megjithëse Rusia sugjeroi që forcat siriane të ishin përgjegjëse për mbajtjen e mbrojtjes ajrore të tyre, këshilltarët rusë kanë një histori të gjatë të sistemeve operative në situata të tilla.

Loading...