Van Damme tani afër të 60-ve (Foto)

Shpërndaje

Jean-Claude Camille François Van Varenberg i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme, është një aktor belg, artist luftarak, skenarist, producent filmash dhe regjisor më i njohur për luftën e tij ushtarake në filma artistikë. Ai tani është 58-vjeçar i martuar dhe ka tre fëmijë.

Van Damme ishte një fëmijë që me anë të forcës së vullnetit të tij, u transformua në një kampion karate. Në vitin 1981, Van Damme u tërhoq nga artet marciale dhe vendosi pamjet e tij në stuhinë e Hollivudit.

Pas disa javëve brenda kostumit të huaj në filmin e Arnold Schwarzenneger, Predator, Van Damme mori rolin e tij të madh, shkruan rtv21.tv. Ai filloi artet marciale në moshën dhjetë vjeçare, i regjistruar nga babai i tij në një shkollë karate. Ai përfundimisht fitoi rripin e tij të zi në karate. Gjithashtu, filloi me ngritjen e peshave për të përmirësuar fizikun e tij, gjë që përfundimisht çoi në titullin e Bodybuilding në Belgjikë.

Në moshën 16-vjeçare, Van Damme studioi për pesë vjet balet, sipas tij baleti është një art, por është gjithashtu një nga sportet më të vështira. Më vonë ai mori titullin edhe Taekwondo dhe Muay Thai. Van Damme është martuar pesë herë me katër gra të ndryshme. Ai ishte i martuar me bodybuilderen Gladys Portugues me të cilen ka dy fëmijë, Kristopher i lindur në vitin 1987 dhe Bianca i lindur në vitin 1990. Van Damme filloi një marrëdhënie me aktoren Darcy LaPier, në shkurt të vitit 1994.

Po atë vit ai kishte një lidhje me yllin Kylie Minogue gjatë gjirimit të filmit në Tajlandë. LaPier, e cila ishte shtatzënë në atë kohë me djalin e tyre, nuk u bë e ditur derisa Van Damme e pranoi publikisht në vitin 2012. Pasi u largua nga LaPier, Van Damme u rimartua me ish-gruan Gladys Portugues në vitin 1999. Filmat më të suksesshëm të Van Damme janë: Bloodsport, Kickboxer, Lionheart, Double Impact, Universal Soldier, Hard Target, Street Fighter, Timecop, dhe The Expendables 2.

Loading...