Fillon takimi mes Zaevit dhe Ciprasit në Sofje

Shpërndaje

Ka filluar takimi mes kryeministrave të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras në margjinat e samitit BE- Ballkani perëndimor në Sofje.

Edhe pse pritet lëvizje pozitive në kontestin e emrit, dy kryeministrat kanë qenë të përmbajtur në deklaratat para takimit, transmeton Medial.mk.

Zaev dhe Cipras janë parë dje në mbledhjen e partisë së socialistëve evropian.

Politikanët evropian fuqishëm, madje mbështesin zgjidhjen e problemit të emrit me qëllim të zhbllokimit të integrimeve euroatlantike të Maqedonisë.

Loading...