Nuhiu: Fizikisht jam në burg, me zemër jam te varri i vëllaut tim dëshmor

Shpërndaje

I dënuari me burgim të përjetshëm Burhanedin Nuhiu nga fshati Poroj, ka shkruar më 5 Maj, për vllaun e tij dëshmorë.

“Edhe pse jam i burgosur, sot me zemër dhe shpirt isha te varrezat e DESHMORËVE në f.sh Poroj në Tetovë e Likovë, Haraçinë e Karadak isha pranë varrit të vëllaut tim SELMAN NUHIJA.I tregova se me trup smundi më qenë pranë varrit tand vëlla se ata që të vranë ty po ata gjakatar më burgosën edhe mua.
Nanlokja plakë po mallëngjehet për ty se rininë tande ja fale lirisë, që nuk jemi t’u e gëzue dhe mbete i pavdekshem për brezat që do te vinë.
Me fal o vlla se dymbëdhjetë vite nuk kam ardhur pranë varrit tand te paktën varrin me ta përkëdhelë më falni o ju DESHMOR se nuk ju kam ardhur te varret e juaja se jam i burgoset dhe ne doren e shkijeve që në konfliktin e 2001-shir gjujshin me armë nga toka e qielli mbi trupat tanë të njomë me na shfarosur nga faqja e dheut pa kursyer gra e fëmijë, pleq e plaka, burra e gra.LAVDI PËR JETË E MOT GJITHË DESHMORVE TË KOMBIT SHQIPTAR”, ka shkruar Nuhiu. /Express/

Loading...