Tensionet në Gaza, priten përleshje të reja pas vrasjes së 55 personave

Shpërndaje

Protesta të reja kundër Izraelit priten në territoret palestineze, një ditë pasi trupat izraelite vranë 55 persona në gaza.

E marta shënon përvjetorin e 70 të asaj që palestinezët e quajnë Nakba, apo katastrofa, që bëri që me mijëra vetë të largoheshin gjatë krijimit të izraelit në 1948. Tensionet do të jenë veçanërisht të larta në Gaza ku funeralet e viktimave të përleshjeve të së hënës pritet të mbahen gjatë ditës.

Dhuna erdhi ndërsa SHBA hapi ambasadën e kontestuar në Jeruzalem. Zhvendosja e ambasadës amerikane nga Tel Avivi ka zemëruar palestinezët që pretendojnë Jeruzalemin lindor si kryeqytet të shtetit të ardhshëm palestinez.

Ata e shohin lëvizjen e SHBA si një mbështetje të kontrollit izraelit mbi të gjithë qytetin, që në fakt Izraeli e konsideron kryeqytetin e tij të pandashëm. Zyrtarët palestinezë thanë se përveç të vrarëve, rreth 2700 persona të tjerë janë lënduar në dhunën e së hënës dhe besohet se kjo ishte dita më vdekjeprurëse në gaza që nga 2014.

Kryeministri izraelit, Benjamin Natanjahu tha se ushtria po vepronte në vetëmbrojtje ndërsa lideri i autoritetit palestinez e konsideroi atë që ndodhi, një masakër. Kombet e bashkuara ndërkohë folën për shkelje të rënda të të drejtave njerëzore.

Loading...