Votojeni Shqipërinë në Eurovizion, kjo është mënyra!

Shpërndaje

Sonte mbahet nata finale e “Eurovision 2018”.
Plot 26 artistë nga shtete të ndryshme do të ngjiten në skenën e “Altice Arena”, në Lisbonë të Portugalisë.

Në mesin e 26 konkurrentëve, tre prej tyre janë shqiptarë: Eugent Bushpepa që përfaqëson Shqipërinë me këngën “Mall”, Eleni Foureira që përfaqëson Qipron me këngën “Fuego”, dhe Ermal Meta që së bashku me Fabrizio Moron përfaqësojnë Italinë me këngën “Non mi avete fatto niente”.

Këngëtari Eugent Bushpepa do të ngjitet në skenë i dymbëdhjeti me radhë.
Shqiptarët nga diaspora dhe të gjitha shtete e Evropës që marrinë pjesë në “Eurovision”, mund ta votojnë atë duke dërguar kodin “12”, në numrin përkatës të secilit shtet.

Performanca e tij është vlerësuar lartë edhe nga kritikët e muzikës, me çka ka arritur të sigurojë edhe shumë pikë nga juria, të cilët ashtu si publiku kanë 50 për qind të peshës së rezultatit final.

Loading...