Zaev dhe Mickoski merren vesh për zgjedhje të parakohshme, ja kur do të mbahen?!

Shpërndaje

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Zoran Mickovski ka mbajtur takim joformal me gazetarët në lokalin “Manda” në Shkup. Burime që kanë prezantuar në këtë takim, kanë thënë për “PlusIno” se Mickovski i ka njoftuar se me kryeministrin Zaev është marrë vesh lidhur me datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Sipas tij, zgjedhjet do të mbahen bashkë me zgjedhjet presidenciale në fillim të vitit të ardhshëm, transmeton Gazeta Lajm.

I njëjti burim ka thënë se Mickovski i ka informuar gazetarët se negociatat me Greqinë do të dështojnë dhe se procesin do ta bllokojë presidenti Gjorge Ivanov. Pa marrë parasysh se çka do të merren vesh Shkupi dhe Athina, marrëveshja duhet të ratifikohet në Parlament, kurse Ivanov nuk do ta dekretojë ratifikimin. Mickovski uka thënë gazetarëve se ër këtë arsye nuk ka gjasa që kontesti për emrin të zgjidhet para se të zgjedhet presidenti i ri i vendit.
Nga VMRO-DPMNE kanë reaguar menjëherë me damat ndaj këtyre informatave.

Loading...