Lajme

Zbulohet vazo 4 mijë vjeçare, përmban djegie njerëzore

Shpërndaje

Një urnë 4,000-vjeçare e paprekur e argjilës që përmban një djegje njerëzore është zbuluar në një fushë të Cornish në një gjetje të përshkruar si ‘asgjë më pak se një mrekulli’.

Set i mbetjeve të djegura të njeriut u zbuluan pranë Looe në juglindje të Cornëall dhe do të ishin pjesë e një ceremonie ritual misterioze të Bronzit.

Kur filloi gërmimi, fermerët u thanë kërkuesve se fusha ishte punuar gjithnjë gjatë jetës së tyre, kështu që ata ishin të tronditur që gjetën artin e lashtë vetëm 25 centimetra nën sipërfaqe.

Ajo që është studiuar më tej është se vendi duket se është përdorur në Mesjetë, duke sugjeruar se mund të ishte vizituar për mijëra vjet./lajmifundit.al

Loading...