Bota

Alarm në Gjermani: Luanë, tigra dhe jaguarë ia mbathin nga kopshti zoologjik

Shpërndaje

Dy luanë, dy tigra dhe një jaguar ia kanë mbathur nga një kopësht zoologjik në Lunebach në Gjermaninë perëndimorë, njoftoi policia. Sipas BBC, autoritete lokale kanë këshilluar banorët që të qëndrojnë brenda shtëpive dhe të njoftojnë policinë në rast se shohin ndonjërin nga pesë grabitqarët.

Edhe një ari është arratisur por atë e kanë qëlluar.

Ndërsa The Guardian njofton se policia gjermane e ka konfirmuar lajmin e dhënë nga televizioni lokal SWR, se grabitqarët kishin ikur nga kopshti zoologjik në zonën malore Eifel, duke shtuar se po i përgjigjej situatës, por pa dhënë detaje.

Televizioni SWR vërejti se autoritetet lokale po i paralajmëronin të gjithë banorët e zonës në kufi me Luksemburgun dhe Belgjikën që të qëndronin në ambiente të mbyllura ndërkohë që po vazhdonte kërkimi për kafshët. Kopshti zoologjik nga ana e tij nuk ka dhënë asnjë deklaratë.

Loading...