Teknologji

Instagram prezantoi versionin e “lehtë” Lite të aplikacionit mobil

Shpërndaje

Instagram Lite u lançua në Google Play Store pa njoftim të mërkurën, duke u ofruar përdoruesve një version të shkurtuar të aplikacionit të shpërndarjes së fotove.

Aplikacioni Lite është vetëm 573KB, krahasuar me 32MB të Instagram-it aktual. Përdoruesit aktualisht mund të postojnë foto, të shtojnë filtra, të shikojnë histori dhe të përdorin skedën Explore.

Përshkrimi i Google Play Store thotë se aftësia për të dërguar mesazhe dhe për të shpërndarë videot do të shtohet më vonë.

Ky tipar është duke u publikuar tek një grup i vogël përdoruesish sot.

Instagram nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment, por një zëdhënës i tha TechCrunch se versioni Lite filloi testimin në Meksikë këtë javë.

“Po testojmë një version të ri të Instagram për Android që merr më pak hapësirë në pajisjen tuaj, përdor më pak të dhëna dhe fillon më shpejt”, thanë ata.

Aplikacioni duket i orientuar drejt tregjeve në zhvillim, ku lidhjet e internetit janë përgjithësisht më të ngadalshme.

Të martën, Instagram u vlerësua të jetë me vlerë më shumë se 100 miliardë dollarë dhe pritet të tejkalojë 2 miliardë përdorues mujorë në pesë vitet e ardhshme.

Kompania gjithashtu ka krijuar videot-bisedat në grup me katër drejtime, që i lejon përdoruesit të shfletojnë Instagram ndërsa flasin.

Loading...