Sport

Messi, Caballero, Sampaoli… Të gjitha fajtorët e fatkeqësisë argjentinase

Shpërndaje

Gazeta e njohur spanjolle Marca ka përpiluar pesë fajtorët kryesorë për fatkeqësinë e Kombëtares Argjentinase, e cila pritet të eliminohet nga Kupa e Botës “Rusia 2018”.

Skuadra e Argjentinës së Jorge Sampaolit nuk është aspak afër pritjeve që njohësit e futbollit kanë pasur para fillimit të Kupës së Botës.

Pas humbjes së tyre 3-0 ndaj Kroacisë, u vërejt përsëri dobësia e tyre në grup, një plan i keq loje dhe u vulos kriza prej shumë kohësh e kombëtares së tyre.

Në këto raste, është e zakonshme që të fajësohet një individ, por kësaj here faji bie mbi trajnerin dhe shumë lojtarë.

Lionel Messi


Lionel Messi (Getty Images)

Faji mbetet tek ai për shkak se ai cilësohet lojtari më i mirë në botë, sepse ai është i vendosur në nivelin e Diego Maradonës dhe për shkak se është kapiten. Messi gjithmonë ka një pjesë më të lartë të përgjegjësisë sesa pjesa tjetër.

Kundër Islandës, ai nuk arriti të shënojë një penallti që do të kishte qenë një gol shumë i rëndësishëm dhe kundër Kroacisë ai shëtiste në terren dhe mezi prekte topin.

Gjëja më e keqe është se Messi duket se e ka ulur kokën dhe ka pranuar humbjen, ai nuk ishte në gjendje për të gjetur zgjidhjen për ekipin e tij dhe më pas lejoi zhgënjimin për të marrë përsipër lojën e tij.

Willy Caballero

Willy Caballero (Getty Images)

Një gabim amator tek goli i Ante Rebic ishte ai që hapi kutinë e Pandorës. Ishte një dështim i pakuptueshëm nga një portier i nivelit të lartë gjatë një ndeshje shumë të rëndësishme të Kupës së Botës.

Shumë dyshuan përshtatshmërinë e pranisë së tij midis shtyllave dhe tani publiku ka një arsye për të justifikuar ato ndjenja.

Jorge Sampaoli


Jorge Sampaoli (Getty Images)

Fajtori kryesor padyshim se është trajner i skuadrës, Sampaoli, i cili nuk kishte asnjë shans për ta shmangur këtë. Kundër Kroacisë, ai u përpoq t’i jepte ekipit një fytyrë tjetër dhe ajo i bëri edhe më keq.

Vendimi për të vendosur Enzo Perezin në ekip është diçka që vetëm ai mund ta kuptojë. Një tjetër ndryshim në ekip erdhi pas mos-inkuadrimit të Ever Banegas kur Sampaoli vendosi të nënshtrohet në Paulo Dybalan si zgjidhje emergjente.

Së fundi, Cristian Pavon, i cili duhet të ketë mbajtur të fortë në fushë, luajti si mbeturinë.

Sampaoli preferoi muskujt e talenteve dhe se në një ekip që nuk ka shumë cilësi, është një luks që ai nuk mund të përballojë.

Enzo Perez


Enzo Perez (Getty Images)

Lojtari i befasishëm në funeralin e La Albicelestes. Askush nuk ishte duke u mbështetur tek ai dhe ai befasoi duke qenë titullar i ndeshjes.

Ai ishte shumë shkatërrues, me Banegan si spektator dhe kufizimet e tij ishin të dukshme kur luante përpara topin.

Duke shtuar për këtë, ai humbi një shans për të zhbllokuar rezultatin 0-0 në pjesën e parë të lojës.

Sergio Aguero

Sergio Aguero (Getty Images)

Ai dha një gol të madh në debutimin e tij, por dobësitë e tij u kthyen në lojë kundër një skuadre të fortë si Kroacia.

Ai nuk u shfaq, madje as qysh shfaqet në mënyrë të përhershme, për t’iu ofruar shokëve të tij një ndihmë në sulm.

Gonzalo Higuain ka kontribuar më shumë në pesë minutat e para në fushë, sesa Aguero gjatë gjithë ndeshjes.

/Telegrafi/

Loading...