Publikohet letra e rrallë ku Enver Hoxha uronte Brazilin për fitoren e Botërorit

Shpërndaje

Kur bëhet fjalë për futboll të gjithë e duan dhe e ndjekin.

Së fundmi është publikuar edhe një letër e diktatorit dhe ish-liderit të partisë Komuniste, Enver Hoxha me anë të së cilës i uron fitoren e Kampionatit Botëror të vitit 1970 që u mbajt në Meksisë.

Botërorin e asaj përiudhe arriti ta fitojë Brazili i Peles, dhe në atë periudhë edhe Brazili ishte nën diktatin komunist.

Në letrën e Hoxhës për homologut e tij, Kryetarit të Partisë Komuniste të Brazilit, Joao Amazonas, shkruhej:

“Urime për fitoren e Kampionatit botëror. Fitorja e këtyre djemve të thjeshtë të popullti brazilian është një fitore e të gjithë proletariatit botëror, kundër imperializmit dhe revizionizmit. Populli shqiptar ka qenë me mish e me shpirt në këto ditë pranë popullit brazilian dhe kombëtares së tij të futbollit, Rroftë populli brazilian, Lavdi marsizëm-leninizmit” /albeu.com/

Loading...