Bota

Takimi Trump-Kim, ja çfarë ushqimi kishte në menynë diplomatike (FOTO)

Shpërndaje

Takimi i sotëm mes Presidentëve Donald Trump dhe Kim-Jong-un në ishullin e blinduar të Sentosas në Singapor, rrëmbeu të gjithë vëmendjen e botës.

Interesit mediatik nuk i ka shpëtuar as ushqimi që u servir për dy liderët botërorë.

Më poshtë ju njohim me menynë diplomatike.

PJATA E PARË:

1. Koktej karkaleca deti tradicionale, shërbyer me salcë avokado

2. Kerabu, një lloj sallate që përgatitet zakonisht me lëng limoni, sheqer dhe oktapod të freskët.

3. Nuk kanë munguar as ushqimet tradicionale koreane: Oiseon: kastravec Korean i mbushur

PJATAT KRYESORE PËRFSHININ:

1-Brinjë viçi gatuar ngadalë, shërbyer me patate gatuar me qumësht e djathë dhe brokoli, dhe zbukuruar me salcë me verë të kuqe.

2-Pjata e dytë përbëhej nga kombinimi I mishit të derrit dhe orizit të skuqur Yangzhou me salcë me djathë dhe peshk i ftohtë me rrepa dhe perime aziatike.

PJESË E MENYSË ISHIN EDHE 3 ËMBËLSIRA:

1-Akullore me vanilje dhe qershi, çokollatë e zezë nga Koreja e Veriut

2-Gështenjë me çokollatë të errët ganache Haagen-Dazs akullore me vanilje me qershi

3-Tropezienne, ëmbëlsirë me peta brioshi, krijuar në vitin 1955 nga një pastiçier në Saint Tropez.

Loading...