Historia që pak e njohim: Dita kur Ivan Rakiticit iu desh të luajë kundër Kroacisë

Shpërndaje

Ivan Raktic hyri në histori me ekipin kombëtar kroat, duke arritur deri në finale të Kupës së Botës në Rusi, ku u mundën nga Kombëtarja e Francës.

Këtë të arritur ndoshta Rakitic nuk do ta përjetonte sikurse në një moment të karrierës së tij, të refuzonte Kroacinë për Zvicrën.

Mesfushori i Barcelonës ka lindur në Rheinfelden, pranë Bazelit. Ai u rrit në Mohlin, një vend me 11 mijë banorë, nga prind me kombësi kroate që kishin emigruar shkaku i luftës në Jugosllavi.

Pas kalimit te FC Basel dhe para nënshkrimit me Schalke 04 në moshën 19 vjeçare, Federata e Futbollit të Zvicrës kishte ndjekur nga afër zhvillimin e tij, duke e ftuar në të gjitha ekipet zinxhirë të tyre.

Më 8 maj të vitit 2005, Rakitic po përjetonte një nga momentet më të vështira në karrierë si futbollist, kur i duhej që me fanellën e Zvicrës të luante kundër vendit të tij, Kroacisë, në Kampionatin Botëror nën moshën 17 vjeçare në Itali, ku këto dy skuadra u takuan në xhiron e fundit të fazës së grupeve.

“Kjo ishte ndeshja më e vështirë e jetës sime”, deklaron Rakitic teksa kujton këtë ndeshje, që për bashkëlojtar kishte portierin aktual të Zvicrës, Yann Sommer.

Rakitic dhe të tjerët pësuan humbje 5:2 nga Kroacia, që në listën e golashënuesve ishte edhe Nikola Kalinic, sulmuesi i përjashtuar nga ekipi kombëtar në botërorin e Rusisë.

Historia e Rakiticit me Zvicrën nuk zgjati shumë, pasi që kur u mendua se ai do të ftohet nga ekipi i parë, ishte trajneri Slavan Bilic që i ndryshoi mendjen lojtarit, duke e ftuar në ekipin e Kroacisë.

“Kur kam filluar të luaj nuk kam veshur fanellën e Kroacisë, por të shtëpisë tjetër, të Zvicrës. Të jem i sinqertë, unë kam lindur në Zvicër, jam rritur atje, kam shkuar në shkollë atje, kam shokë në Zvicër, jam krenar që kam veshur atë fanellë për pesë vite, por pjesa më e madhe e zemrës time i takonte Kroacisë”, ka thënë Rakitic për ‘Players Tribune’, teksa e komentonte zgjedhjen për Kroacinë.

Sot Ivan Rakitic ndihet më kroat se kurrë. Ai me këtë gjeneratë të artë të Kroacisë kanë arritur deri në finale të Kupës së Botës, duke e zënë vendin e dytë.

Loading...