Basha dhe Meta fshehën Gruevskin në Tiranë dhe e derguan në Hungari? Sali Berisha hakmerret dhe zbulon gjithçka

Shpërndaje

Dyshohet se njerëz të presidentit Ilir Meta dhe të kreut të PD Lulzim Basha janë marrë me të gjitha procedurat e lëvizjes së Gruevskit deri në largimin e tij nga Tirana në Hungari. “Rrjedhja” e informacionit drejt gazetës “Politika” ka ardhur përmes Damir Fazlliç dhe njerëzve të Liri Berishës, të afërt me median serbe. Tani, frika nga arrestimet për korrupsion, trafiqe e krime ka ardhur dhe në Tiranë, ku “peshqit e mëdhenj” janë tmerruar duke “pronontuar” miqtë dhe ndoshta dhe vendin ku do të strehohen, për t’i shpëtuar drejtësisë

Kur ka tërmet, të parët që e ndjejnë rrezikun e tij dhe lëvizin për të shpëtuar janë kryesisht minjtë që dalin nga vrimat dhe ndryshojnë vendstrehim.

Dhe “mijtë” e politikës që nuk kanë lënë zullum pa bërë në kurriz të qytetarëve, të cilët i kanë dhunuar, vjedhur, trafikuar dhe kriminalizuuar, sapo ndjejnë “tërmetin” e ligjit, dalin dhe lëvizin duke kërkuar vend për t’u fshehur.

Kështu ka ndodhur dhe me ish kryeministrin maqedonas Nikola Gruevski, i cili për t’u shpëtuar prangave të drejtësisë është larguar në drejtim të Hungarisë ku ka kërkuar azil politik nga qeveria e mikut të tij të ngushtë, Viktor Orban.

Madje rrugën për në Budapest, ish kryeministri maqedonas e ka bërë përmes Tiranës, duke shmangur të gjitha zonat sllavë-folëse për të arritur në kryeqytetin e Hungarisë.

Mediat serbe shkruajnë se Nikolla Gruevski ka ikur në Hungari përmes linjës së Tiranës, duke kaluar kufirin maqedonas-shqiptar me pasaportë të rreme.

“Politika” shkruan se ish-kryeministri maqedonas me një pasaportë false ka ikur drejt Hungarisë duke u strehuar një natë në Ambasadën hungareze në Tiranë, duke u nisur më pas në

mëngjes herët me avion drejt Hungarisë, përmes linjës ajrore të kompanisë së këtij vendi.

Dhe që të ndërmarrësh një rrugë kaq të gjatë pikërisht përmes Shqipërisë, duhet të kesh “kallauz” të fortë. Aq më tepër që në masën e gjërë të shqiptarëve, madje dhe në sferat e larta të qeverisjes së vendit, Nikola Gruevski është një person që nuk gëzon aspak simpati për shkak të sjelljes së tij ndaj shqiptarëve në Maqedoni.

Loading...