Rama: Drita e ndezur e së ardhmes për familjen e Niko Ahmetit në Vlorë (Video)

Shpërndaje

Në shtëpinë e Niko Ahmetit,  rikthehet jo vetëm energjia elektrike, por ndizet drita për një jetë të re dhe një shpresë për familjen Ahmeti nën kujdesin e kryeministri Rama.

Pas vizitës së Kryeministrit në fillim të shtatorit në familjen Ahmeti në fshatin Vajzë të Vlorës ku tetë anëtarët e saj jetonin në kushte të vështira, pa shtëpi, pa energji elektrike dhe fëmijët të paarsimuar, sot familja ka nisur një jetë krejt tjetër.

Kryeministri Rama shprehet se MIRËMËNGJES dhe me dritën e ndezur të së ardhmes për familjen e Niko Ahmetit, ju uroj një të dielë të qetë.

Në shtëpinë e Niko Ahmetit fshatin Vajzë, Vlorë, kryeministri rikthehet me 10 nëntor ku gjithçka ishte transformuar.

Vizitorët e parë që uruan Nikon, bashkëshorten dhe fëmijët e tij për shtëpinë e re ishin kryeministri Edi Rama, së bashku me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu dhe Ministrin e Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri.

Një kontrast i vërtetë, nga një gjendje e mjeruar dhe pa shpresë me një shtëpi të re dhe një të ardhme për familjen Ahmeti dhe fëmijët e shtëpisë.

Kryeministri shprehte se bukur ka dalë shtëpia, ndërsa takon pjesëtarët e familjes. I zoti i shtëpisë Niko Ahmeti, shprehet se fjala jote bëri shumë efekt dhe shtëpia ka dalë bukur ku s’ka ku të vejë më. “Kanë dëshirë shumë njerëz ta shohin”, shtoi ai.

“Një jetë e kalova shumë të vështirë. Këto që kam nuk i kisha. Por nuk është vetëm kaç, djemt e shtëpisë kanë vazhduar kurset”, shprehet ai.

Njeri nga djemtë i thotë kryeministrit se kishte vazhduar kursin për elektricistit.

Ndërsa, kryeministri pyet djalin tjetër të familjes, i cili thotë se ka vazhduar kursin për hidraulik. Kurse djali i tretë tha se ka filluar kursin si berberit dhe kursi po ecën mirë.

Një shtëpi tërësisht e mobiluar me akomodim të plotë dhe me standarde të mira për të jetuar. Po ashtu shtëpisë i kthehet energjia elektrike, që kryeministri e konsideron si ndezja e dritës së të ardhmes.

“Shtëpia është shumë e izoluar nga pjesa tjetër. U bë një linjë e dedikuar që nuk ishte më parë, por ja që u zgjidh”, – tha Kryeministri. Ndërkohë që ministri Gjiknuri vlerësoi zanatet, të cilat kanë zgjedhur djemtë, “Janë zanate të mira me të cilat jeton mirë, se për hidraulikë dhe elektricistë ka nevojë vendi”, tha ai./ATSH

Loading...