“Agjenti i Putinit” provokon përleshje, nuk mungojnë as grushtet në Parlamentin e Ukrainës (VIDEO)

Shpërndaje

Një përleshje shpërtheu gjatë një seance të parlamentit ukrainas të enjten mbi një poster që akuzoi një anëtar të punës për presidentin rus Vladimir Putin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, incidenti filloi pasi një poster u vendos në dhomën legjislative duke etiketuar politikanin Viktor Medvedchuk si “agjent i Putinit”.

Pasi anëtari i Partisë së Bllokut të Opozitës, Nestor Shufrych, largoi posterin, Yuriy Bereza, nga Partia e Frontit të Popullit, goditi Shufrych në fytyrë.

Gjërat shpejt u përshkallëzuan me disa anëtarë të tjerë, disa që nuk kursyen as grushtet e disa të tjerë që u munduan të ndalojnë kacafytjen mes tyre.

Ukraina, një ish-anëtar i Bashkimit Sovjetik, fitoi pavarësinë në vitin 1991.

Tensionet midis Ukrainës dhe Rusisë shënuan kulmin në vitin 2014 kur forcat ruse ankoruan territorin ukrainas të Krimesë.

Kohët e fundit, në fund të nëntorit, Rusia kapi tre anije të Ukrainës detare në Detin e Zi, duke thënë se anijet kishin hyrë në ujërat e saj.

Loading...