Haradinaj: S’kam mospajtime me Stoltenbergun, folëm për misionin e NATO-s pas themelimit të ushtrisë

Shpërndaje

Kryeministri Ramush Haradinaj, duke folur për krijimin e Ushtrisë ka thënë se është vendim sovran i Kosovës për dhënien e mandatit të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Haradinaj ka treguar se në bisedën telefonike që ka pasur me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, njofton Klan Kosova.

“Nuk kemi pasur mospajtime për ushtrinë”.

“Kemi folur për se çfarë misioni do ta ketë NATO në Kosovë pas vendimit për shndërrimin e FSK-së në ushtri”.

Ai tutje ka thënë se Ushtria nuk do të paraqes rrezik për askë dhe se Ushtria do të kountribojë në ruajtjen e paqes dhe të stabilitetit në vend.

Loading...