Ziadin Sela e deklason zv.Ministrin Zhernovski

Shpërndaje

Në emisionin debativ në Top Tellma me Olivera Trajkovskën ku të ftuar ishin Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela dhe zv.Ministri i punëve të jashtme Andrej Zhernovski ku temë e debatit ishin ndryshimet kushtetuese, Sela e ka deklasuar Zhernovskin me argumente për çështjen e shtetsisë.

Zhernovski pretendon se shtetsia “maqedonas/qytetarë i Maqedonisë Veriore” është zgjidhje e mirë, por në anën tjetër Sela e ka kundërshtuar ashpër duke thënë se kjo fillimisht është antikuashtetuese sepse në kushtetutën aktuale figuron shtetësia “qytetarë të Republikës së Maqedoisë” e dyta kjo bën ndarje mes qytetarëve dhe prekë direkt në identitetin e shqiptarëve.

Debati ka kaluar në atmosferë shum të nxehtë mes Selës dhe Zhernovskit por Zhernovski në shumë raste është ndier keq duke mos pasur kundëpërgjigje për argumentet që ka prezentuar Ziadin Sela.

Loading...