14-vjeçari i cili fitoi 200.000 dollarë me një video-lojë (Video)

Shpërndaje

Ai tregon se ku do t’i investojë paratë Një djalë 14-vjeçar nga Islanda ka zbuluar se si ka fituar 200 mijë dollarë duke luajtur video-lojën “Fortnite”. Griffin Spikoski, 14 vjeç, goditi rreth 9 muaj më parë, kur ngarkoi një video duke rrahur një lojtar të njohur Fortnite në YouTube, duke mbledhur 7.5 milionë shikime. Adoleshenti tani kalon tetë orë në ditë duke luajtur në Fortnight gjatë ditëve të javës, transmeton rtv21.tv. Në fundjavë, ai luan video-lojë më shumë se 18 orë në ditë, të cilën edhe ai e pranon se është shumë. Griffin është bërë i famshëm për shkak të kanalit të tij në YouTube, i cili ka më shumë se 1 milion abonentë. Shikuesit rreshtohen për të parë lojtarin e ri, i cili shkon me emrin “Skeptik”, konkurrojnë në ndeshjen e betejës online. Paratë janë grumbulluar nga donacionet, reklamat në internet dhe marrëveshjet e sponsorizimit. Prindërit e tij kanë ndihmuar që Griffin të ngrejë një kompani dhe të punësojë një këshilltar financiar për ta ndihmuar atë të trajtojë të ardhurat. “Dua që prindërit ta dinë këtë, ju e dini, nëse fëmijët e tyre gëzojnë të luajnë lojëra dhe ata kanë një pasion për të dhe ata janë vërtet të mirë në të, ata duhet ta trajtojnë atë si çdo sport tjetër”, tha babai i Griffin Chris Spikoski. Griffin thotë se planifikon të kursejë paratë që ai ka bërë, dhe një ditë t’i investojë ato në kolegj ose në një shtëpi./21Media

Loading...