Tërmet i fuqishëm në Tajvan

Shpërndaje

Nga ky tërmet nuk u raportua për asnjë person të vdekur.

Një tërmet i fortë tronditi Tajvanin të enjten pasdite, duke rindërtuar kujtimet e një dridhje vdekjeprurëse që goditi ishullin një vit më parë.

Tërmeti i magnitudës-6.1 arriti në orën 1:01. dhe u përqendrua në brigjet e Hualien, në bregun lindor të Tajvanit, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, raporton “New York Times”, transmeton lajmi.net.

Shtrëngimi i fuqishëm ndihej në kryeqytetin Taipei, 75 milje në veri, dhe pamjet televizive treguan një rrëshqitje të tokës në bregun lindor.

Nuk pati raportime të menjëhershme për lëndime apo vdekje. Ministria e Brendshme e Tajvanit tha se ka ngritur një qendër reagimi ndaj emergjencave. /Lajmi.net/

Loading...