Ishte në fokusin e shumë medieve botërore, nënë e bijë sot edhe në muralin e Bllacës

Shpërndaje

Në Bllacën e Hanit të Elezit është përuruar sot ‘ Muri i Kujtesës’, në qendër të së cilit qëndron fotografia e Shefrie Lutës me vajzën e saj Besianën, teksa po iknin nga ushtria serbe, përcjell KultPlus.

Krahas fotografisë, në mur janë shkruar edhe statistika të shpërnguljes së shqiptarëve përmes kufirit, si dhe thënie të politikanëve botërorë për luftën e viteve 1998-1999.

Mozaiku është punuar nga artisti Fatos Kabashi me rreth 250 mijë guralec.

‘Muri i Kujtimit’ është i gjatë 15 metra, ndërsa i lartë 2.7 metra.

Loading...